Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor 1.5SMC20AT3
Mfr. Part # :
1.5SMC20AT3
Description
TVS DIODE 17.1V 27.7V SMC
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
1.5SMC20AT3 PDF
Price is not available, please RFQ
1.5SMC20AT3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):17.1V
  • Voltage - Breakdown (Min):19V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.7V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):54A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)