Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor 1.5SMC43AT3
Mfr. Part # :
1.5SMC43AT3
Description
TVS DIODE 36.8V 59.3V SMC
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
1.5SMC43AT3 PDF
Price is not available, please RFQ
1.5SMC43AT3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36.8V
  • Voltage - Breakdown (Min):40.9V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:59.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.3A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)