Rectron USA 3.0SMCJ210A
Manufacturer :
Rectron USA
Mfr. Part # :
3.0SMCJ210A
Description
TVS DIODE 3KW 210V UNI SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
3.0SMCJ210A PDF
Price is not available, please RFQ
3.0SMCJ210A Tech Specifications
  • Series:3.0SMCJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):249.9V
  • Voltage - Breakdown (Min):-
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:340V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
  • Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)