Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) SMBJ30A-13
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
SMBJ30A-13
Description
TVS DIODE 30V 48.4V SMB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMBJ30A-13 PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ30A-13 Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):30V
  • Voltage - Breakdown (Min):33.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:48.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):12.4A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)