J.W. Miller / Bourns SMBJ150CA-Q
Manufacturer :
J.W. Miller / Bourns
Mfr. Part # :
SMBJ150CA-Q
Description
TVS DIODE AECQ
DataSheet
SMBJ150CA-Q PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ150CA-Q Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
  • Voltage - Breakdown (Min):167V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.5A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive, Telecom
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)