SMC Diode Solutions SMBJ130CATR
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Mfr. Part # :
SMBJ130CATR
Description
TVS DIODE 130V 209V SMB
DataSheet
SMBJ130CATR PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ130CATR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
  • Voltage - Breakdown (Min):144V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:209V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.9A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)