Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) SMBJ13CA-13-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
SMBJ13CA-13-F
Description
TVS DIODE 13V 21.5V SMB
DataSheet
SMBJ13CA-13-F PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ13CA-13-F Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
  • Voltage - Breakdown (Min):14.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):27.9A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)