Diotec Semiconductor 3.0SMCJ36CA
Mfr. Part # :
3.0SMCJ36CA
Description
TVS SMC 36V 3000W BI
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
3.0SMCJ36CA PDF
Price is not available, please RFQ
3.0SMCJ36CA Tech Specifications
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
  • Voltage - Breakdown (Min):40V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):51.6A
  • Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)