Diotec Semiconductor P4SMAJ40CA
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Mfr. Part # :
P4SMAJ40CA
Description
TVS SMA 40V 400W BI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P4SMAJ40CA PDF
Price is not available, please RFQ
P4SMAJ40CA Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
  • Voltage - Breakdown (Min):44.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.2A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)