Micro Commercial Components (MCC) SMAJ36CA-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
SMAJ36CA-TP
Description
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AC
DataSheet
SMAJ36CA-TP PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ36CA-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
  • Voltage - Breakdown (Min):40V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.9A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TA)