Diotec Semiconductor 1.5SMCJ150
Mfr. Part # :
1.5SMCJ150
Description
TVS SMC 150V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ150 PDF
Price is not available, please RFQ
1.5SMCJ150 Tech Specifications
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
  • Voltage - Breakdown (Min):167V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:268V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.6A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)