Diotec Semiconductor P6SMBJ17CA
Mfr. Part # :
P6SMBJ17CA
Description
TVS SMB 17V 600W BI
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
P6SMBJ17CA PDF
Price is not available, please RFQ
P6SMBJ17CA Tech Specifications
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
  • Voltage - Breakdown (Min):18.9V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.6V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):21.7A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)