Diotec Semiconductor P6SMBJ28CA
Mfr. Part # :
P6SMBJ28CA
Description
TVS SMB 28V 600W BI
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
P6SMBJ28CA PDF
Price is not available, please RFQ
P6SMBJ28CA Tech Specifications
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
  • Voltage - Breakdown (Min):31.1V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.2A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)