Roving Networks / Microchip Technology JAN1N5907
Mfr. Part # :
JAN1N5907
Description
TVS DIODE 5V 8.5V DO13
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
JAN1N5907 PDF
Price is not available, please RFQ
JAN1N5907 Tech Specifications
  • Series:Military, MIL-PRF-19500/500
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):5V
  • Voltage - Breakdown (Min):6V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:8.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):120A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)