Wickmann / Littelfuse SMAJ180CA
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
SMAJ180CA
Description
TVS DIODE 180V 292V DO214AC
DataSheet
SMAJ180CA PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ180CA Tech Specifications
  • Series:SMAJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
  • Voltage - Breakdown (Min):201V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:292V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.4A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)