Vishay General Semiconductor – Diodes Division SMBJ36AHE3/5B
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
SMBJ36AHE3/5B
Description
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AA
DataSheet
SMBJ36AHE3/5B PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ36AHE3/5B Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
  • Voltage - Breakdown (Min):40V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):10.3A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)