Micro Commercial Components (MCC) SMAJ33CA-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
SMAJ33CA-TP
Description
TVS DIODE 33V 53.3V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMAJ33CA-TP PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ33CA-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
  • Voltage - Breakdown (Min):36.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):7.5A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TA)