Vishay General Semiconductor – Diodes Division SMAJ130A-E3/61
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
SMAJ130A-E3/61
Description
TVS DIODE 130V 209V DO214AC
DataSheet
SMAJ130A-E3/61 PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ130A-E3/61 Tech Specifications
  • Series:TransZorb®
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
  • Voltage - Breakdown (Min):144V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:209V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.4A
  • Power - Peak Pulse:300W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)