Wickmann / Littelfuse 1.5SMC6.8A
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
1.5SMC6.8A
Description
TVS DIODE 5.8V 10.5V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
1.5SMC6.8A PDF
Price is not available, please RFQ
1.5SMC6.8A Tech Specifications
  • Series:1.5SMC
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):5.8V
  • Voltage - Breakdown (Min):6.45V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:10.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):144.8A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)