TSC (Taiwan Semiconductor) SMBJ17AHM4G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
SMBJ17AHM4G
Description
TVS DIODE 17V 27.6V DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMBJ17AHM4G PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ17AHM4G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
  • Voltage - Breakdown (Min):18.9V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.6V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):22.8A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)