Yageo SMBJ20CA/TR13
Manufacturer :
Yageo
Mfr. Part # :
SMBJ20CA/TR13
Description
TVS DIODE
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
SMBJ20CA/TR13 PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ20CA/TR13 Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
  • Voltage - Breakdown (Min):22.2V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):18.6A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)