Diotec Semiconductor 3.0SMCJ16A
Mfr. Part # :
3.0SMCJ16A
Description
TVS SMC 16V 3000W UNI
DataSheet
3.0SMCJ16A PDF
Price is not available, please RFQ
3.0SMCJ16A Tech Specifications
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
  • Voltage - Breakdown (Min):17.8V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):115.3A
  • Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)