Diotec Semiconductor 3.0SMCJ150A
Mfr. Part # :
3.0SMCJ150A
Description
TVS SMC 150V 3000W UNI
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
3.0SMCJ150A PDF
Price is not available, please RFQ
3.0SMCJ150A Tech Specifications
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
  • Voltage - Breakdown (Min):167V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):12.3A
  • Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)