Vishay General Semiconductor – Diodes Division SMCJ33A-E3/57T
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
SMCJ33A-E3/57T
Description
TVS DIODE 33V 53.3V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMCJ33A-E3/57T PDF
Price is not available, please RFQ
SMCJ33A-E3/57T Tech Specifications
  • Series:TransZorb®
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
  • Voltage - Breakdown (Min):36.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):28.1A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)