Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) SMBJ130A-13-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
SMBJ130A-13-F
Description
TVS DIODE 130V 209V SMB
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMBJ130A-13-F PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ130A-13-F Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
  • Voltage - Breakdown (Min):144V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:209V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.9A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)