TSC (Taiwan Semiconductor) SMAJ36HR3G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
SMAJ36HR3G
Description
400W 44.5V 10% UNIDIRECTIONAL TV
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMAJ36HR3G PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ36HR3G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, SMAJ
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
  • Voltage - Breakdown (Min):40V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.2A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)