Central Semiconductor 1SMB40CA BK PBFREE
Mfr. Part # :
1SMB40CA BK PBFREE
Description
TVS DIODE 40V 64.5V SMB
DataSheet
1SMB40CA BK PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
1SMB40CA BK PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
  • Voltage - Breakdown (Min):44.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.3A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)