Micro Commercial Components (MCC) SMCJ33CA-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
SMCJ33CA-TP
Description
TVS DIODE 33V 53.3V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMCJ33CA-TP PDF
Price is not available, please RFQ
SMCJ33CA-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
  • Voltage - Breakdown (Min):36.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):28.2A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)