Diotec Semiconductor 3.0SMCJ12A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Mfr. Part # :
3.0SMCJ12A
Description
TVS SMC 12V 3000W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
3.0SMCJ12A PDF
Price is not available, please RFQ
3.0SMCJ12A Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
  • Voltage - Breakdown (Min):13.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):150.7A
  • Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)