TSC (Taiwan Semiconductor) SMAJ36AHM2G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
SMAJ36AHM2G
Description
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AC
DataSheet
SMAJ36AHM2G PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ36AHM2G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, SMAJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
  • Voltage - Breakdown (Min):40V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.9A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)