Rochester Electronics SMBJ12A933
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SMBJ12A933
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
DataSheet
SMBJ12A933 PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ12A933 Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
  • Voltage - Breakdown (Min):13.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):30.2A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)