J.W. Miller / Bourns SMBJ120CA
Manufacturer :
J.W. Miller / Bourns
Mfr. Part # :
SMBJ120CA
Description
TVS DIODE 120V 193V SMB
DataSheet
SMBJ120CA PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ120CA Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):120V
  • Voltage - Breakdown (Min):133V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:193V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.1A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)