Central Semiconductor 3SMC8.5CA TR13 PBFREE
Manufacturer :
Central Semiconductor
Mfr. Part # :
3SMC8.5CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 8.5V 14.4V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
3SMC8.5CA TR13 PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
3SMC8.5CA TR13 PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
  • Voltage - Breakdown (Min):9.44V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):208.4A
  • Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)