Wickmann / Littelfuse SMAJ300CA
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
SMAJ300CA
Description
TVS DIODE 300V 486V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMAJ300CA PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ300CA Tech Specifications
  • Series:SMAJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):300V
  • Voltage - Breakdown (Min):335V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:486V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):800mA
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)