Meritek SMBJ170C
Manufacturer :
Meritek
Mfr. Part # :
SMBJ170C
Description
TVS DIODE 170V 304V DO-214AA (SM
DataSheet
SMBJ170C PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ170C Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
  • Voltage - Breakdown (Min):189V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:304V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.97A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:-
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C