Yageo SMAJ15CA/TR13
Manufacturer :
Yageo
Mfr. Part # :
SMAJ15CA/TR13
Description
TVS DIODE
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMAJ15CA/TR13 PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ15CA/TR13 Tech Specifications
  • Series:SMAJ
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
  • Voltage - Breakdown (Min):16.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):16.4A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)