Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) SMAJ36CA-13-F
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
SMAJ36CA-13-F
Description
TVS DIODE 36V 58.1V SMA
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMAJ36CA-13-F PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ36CA-13-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
  • Voltage - Breakdown (Min):40V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.9A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)