Micro Commercial Components (MCC) SMAJ11A-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
SMAJ11A-TP
Description
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMAJ11A-TP PDF
Price is not available, please RFQ
SMAJ11A-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):11V
  • Voltage - Breakdown (Min):12.2V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:18.2V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):22A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TA)