Diotec Semiconductor P4SMAJ43CA
Mfr. Part # :
P4SMAJ43CA
Description
TVS SMA 43V 400W BI
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
P4SMAJ43CA PDF
Price is not available, please RFQ
P4SMAJ43CA Tech Specifications
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):43V
  • Voltage - Breakdown (Min):47.8V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:69.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.8A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)