Vishay General Semiconductor – Diodes Division SMBJ26CA-E3/52
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
SMBJ26CA-E3/52
Description
TVS DIODE 26V 42.1V DO214AA
DataSheet
SMBJ26CA-E3/52 PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ26CA-E3/52 Tech Specifications
  • Series:TransZorb®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
  • Voltage - Breakdown (Min):28.9V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.3A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)