Diotec Semiconductor 1.5SMCJ18A
Mfr. Part # :
1.5SMCJ18A
Description
TVS SMC 18V 1500W UNI
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
1.5SMCJ18A PDF
Price is not available, please RFQ
1.5SMCJ18A Tech Specifications
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
  • Voltage - Breakdown (Min):20V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):51.4A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)