TSC (Taiwan Semiconductor) SMBJ24AHM4G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
SMBJ24AHM4G
Description
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
SMBJ24AHM4G PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ24AHM4G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
  • Voltage - Breakdown (Min):26.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.9V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):16A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)