Central Semiconductor 1SMC150A TR13 PBFREE
Mfr. Part # :
1SMC150A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 150V 243V SMC
DataSheet
1SMC150A TR13 PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
1SMC150A TR13 PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
  • Voltage - Breakdown (Min):167V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.2A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)