Rochester Electronics SMBJ12AONT3
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SMBJ12AONT3
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SMBJ12AONT3 PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ12AONT3 Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
  • Voltage - Breakdown (Min):13.2V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):30.2A (8/20µs)
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)