Diotec Semiconductor P6SMBJ14CA
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Mfr. Part # :
P6SMBJ14CA
Description
TVS SMB 14V 600W BI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P6SMBJ14CA PDF
Price is not available, please RFQ
P6SMBJ14CA Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:-
  • Bidirectional Channels:1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
  • Voltage - Breakdown (Min):15.6V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.2V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.9A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)