Diotec Semiconductor 1.5SMCJ15
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Mfr. Part # :
1.5SMCJ15
Description
TVS SMC 15V 1500W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMCJ15 PDF
Price is not available, please RFQ
1.5SMCJ15 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
  • Voltage - Breakdown (Min):16.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26.9V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):55.8A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)