Vishay General Semiconductor – Diodes Division SMBJ36D-M3/H
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
SMBJ36D-M3/H
Description
TVS DIODE 36V 57.3V DO214AA
DataSheet
SMBJ36D-M3/H PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ36D-M3/H Tech Specifications
  • Series:TransZorb®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
  • Voltage - Breakdown (Min):40.6V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:57.3V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):10.5A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)