Wickmann / Littelfuse 16R1000GF
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
16R1000GF
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
16R1000GF PDF
Price is not available, please RFQ
16R1000GF Tech Specifications
  • Series:POLY-FUSE®, 16R
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Polymeric
  • Voltage - Max:16V
  • Current - Max:100 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):10 A
  • Current - Trip (It):17 A
  • Time to Trip:6 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min):4 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max):10.2 mOhms
  • Resistance - 25°C (Typ):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial, Disc
  • Size / Dimension:0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.992" (25.20mm)
  • Thickness (Max):-
  • Lead Spacing:0.201" (5.10mm)