Wickmann / Littelfuse 1812L125PRT
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
1812L125PRT
Description
PTC RESET FUSE 1.25A 1812
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
1812L125PRT PDF
Price is not available, please RFQ
1812L125PRT Tech Specifications
  • Series:POLY-FUSE®, 1812L
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Polymeric
  • Voltage - Max:-
  • Current - Max:100 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):1.25 A
  • Current - Trip (It):2.5 A
  • Time to Trip:400 ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max):140 mOhms
  • Resistance - 25°C (Typ):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
  • Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
  • Height - Seated (Max):-
  • Thickness (Max):0.049" (1.25mm)