Wickmann / Littelfuse RXEF040-2
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
RXEF040-2
Description
PTC RESET FUSE 72V 400MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
RXEF040-2 PDF
Price is not available, please RFQ
RXEF040-2 Tech Specifications
  • Series:PolySwitch®, RXEF
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Polymeric
  • Voltage - Max:72V
  • Current - Max:40 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):400 mA
  • Current - Trip (It):800 mA
  • Time to Trip:3.8 s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min):550 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max):1.29 Ohms
  • Resistance - 25°C (Typ):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial, Disc
  • Size / Dimension:0.299" Dia x 0.118" T (7.60mm x 3.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
  • Thickness (Max):-
  • Lead Spacing:0.199" (5.05mm)